Thermowood

Thermowood

Tepelně upravené dřevo (Thermowood) je novým druhem materiálu s inovovanou strukturou dřeva. Toto se dosahuje tepelnou a vlhkostní úpravou, která způsobí nejen vyšší trvanlivost dřeva, ale i pozitivně působí i na další fyzikální a mechanické vlastnosti dřeva. Thermowood se vyrábí z řeziva běžných dřevin ve speciálních sušicích komorách za působení vysokých teplot. Takto upravené dřevo lze použít nejen v interiéru ale i v exteriéru. Příkladem použití jsou: podlahy, stropy, zahradní nábytek, venkovní obklady fasád, protihlukové bariéry, prvky saun, ploty,  terasy, dětská hřiště apod.
 
Podle druhu dřeva, délky a intenzity ošetření dochází vlivem tepelného zpracování dřeva k více nebo méně výrazným změnám barvy. Dřevo (Thermowood) získává až tmavě hnědý odstín připomínající tvrdé dřeviny. Výsledná intenzita odstínu záleží na teplotě, kterou se působí na dřevo.

Thermowood má lepší izolační vlastnosti než běžné dřevo sušené standardním způsobem v komorových sušárnách.
 
Během tepelné úpravy je buněčná struktura dřeva změněna tak, že dřevo vykazuje větší stabilitu, než neupravené normální dřevo ve stejných klimatických podmínkách prostředí. Tepelné změny zvyšují dobu trvanlivosti na více než 30 let bez použití chemické ochrany.

 
Další výhodou je, že během procesu výroby dojde k odstranění veškeré pryskyřice ze dřeva. Na takovéto dřevo bez pryskyřice se pak snadněji aplikuje povrchová úprava a nedochází k průniku pryskyřice na povrch přes nátěr. Díky těmto vlastnostem tepelně upraveného dřeva lze snížit nároky na údržbu.